Ιστορική βραδιά: Ο Ολυμπιακός κατέκτησε το UEFA Conference League με γκολ του Ελ Κααμπί στο 116'
Eurokinissi
Eurokinissi

Ιστορικές στιγμές για τον Ολυμπιακό, καθώς οι «ερυθρόλευκοι» κατέκτησαν τον πρώτο τους ευρωπαϊκό τίτλο και πρώτο για ελληνική ομάδα, μιας και επικράτησαν 1-0 της Φιορεντίνα στον μεγάλο τελικό που διεξήχθη στην «OPAP Arena».

Για μία ακόμα φορά, «χρυσός σκόρερ» για το «συγκρότημα» του Χοσέ Λουίς Μεντιλίμπαρ ήταν ο Αγιούμπ Ελ Κααμπί, ο οποίος σκόραρε στην πρώτη φορά που πήρε… σωστά τη μπάλα μέσα στην αντίπαλη περιοχή, στο 116ο λεπτό της αναμέτρησης.

Παράλληλα, οι Πειραιώτες «έκλεισαν» θέση στο League Phase του Europa League, ως κάτοχοι του τροπαίου στο UEFA Europa Conference League.

Ο αγώνας

Μόλις στο 4ο λεπτό ο Ποντένσε έχασε μεγάλη ευκαιρία όταν μετά από ωραία ατομική ενέργεια από αριστερά σούταρε από το ύψος της περιοχής, αλλά με υπερένταση έβγαλε κόρνερ την μπάλα ο Τερατσάνο.

Mεγάλη διπλή ευκαιρία έχασε η Φιορεντίνα στο 21ο λεπτό αρχικά με τον Μποναβεντούρα και μετά με τον ίδιο παίκτη.

Στο 25ο λεπτό ο Ποντένσε και πάλι για τον Ολυμπιακό με κοντινή γυριστή κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ σημάδεψε την ιταλική εστία, όμως σε καλή θέση ο Τερατσάνο μπλόκαρε την μπάλα πάνω στη γραμμή του τέρματος!

Μεγάλη ευκαιρία στο 39΄για τους «Βιόλα»: Μετά από εκτέλεση φάουλ και διώξιμο προς τα πίσω του Έσε, έγινε το γύρισμα προς το δεύτερο δοκάρι του Ολυμπιακού, ο Κουαμέ πρόλαβε να γυρίσει, ο Τζολάκης έβαλε σωτήρια το χέρι του και στη συνέχεια ο Γκονζάλες αστόχησε.

Το α΄ ημίχρονο ήταν ισορροπημένο σε φάσεις για τις δύο ομάδες που είχαν τις ευκαιρίες για να σκοράρουν, αν και όπως είχαν παραταχθεί πρόσεχαν και οι δύο πολύ τα νώτα τους.

Ο Ελ Κααμπί δεν έχει βρει ως τώρα τη φάση για να απειλήσει, αν εξαιρέσουμε την ευκαιρία στο 40΄ όπου ο Τερατσάνο πρόλαβε να διώξει την μπάλα πριν την «τσιμπήσει» ο Μαροκινός φορ. Κάρμο, Τζολάκης και Ορτέγκα είναι εξαιρετικοί στην άμυνα, μεγάλες μάχες δίνουν τα χαφ στο κέντρο.