Δυάδα για τους προημιτελικούς του Euro
Shutterstock

Τα 2 φαβορί που είχαμε προτείνει, από την Ιρλανδία και το Copa America, δεν πέρασαν την Πέμπτη αφού ισοφαρίστηκαν λίγο πριν από τη λήξη των αγώνων τους! Η Σέλμπουρν προηγήθηκε με 0-1 στην έδρα της Ντροχέντα αλλά έμεινε με 9 παίκτες και ισοφαρίστηκε στο 84’ με πέναλτι. Η Αργεντινή κέρδιζε έως το 90’ με 1-0 τον Ισημερινό και στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων δέχτηκε το γκολ της ισοφάρισης. Τελικά πήρε την πρόκριση στα πέναλτι.

Οι προημιτελικοί του Euro αρχίζουν σήμερα με τα 2 ντέρμπι Ισπανία-Γερμανία και Πορτογαλία-Γαλλία. Πολύ δύσκολη είναι η πρόβλεψη σημείου στα 2 αυτά ματς. Χωρίς φαβορί είναι το Ισπανία-Γερμανία. Και οι 2 μπορούν να πάρουν τη νίκη. Η Ισπανία βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση. Η Γερμανία έχει το αβαντάζ της έδρας.

Δύσκολα θα ξεφύγει το σκορ. Ποντάρουμε στα 2-3 γκολ. Η Γερμανία έχει 3 σερί ματς με 2-3 γκολ (με Ουγγαρία 2-0, Ελβετία 1-1 και Δανία 2-0). Η Ισπανία ξεκίνησε με το 3-0 κατά της Κροατίας. Τα 2 επόμενα παιχνίδια της ήταν κλειστά (κέρδισε 1-0 την Ιταλία και 1-0 την Αλβανία) και το μεγάλο σκορ το έφερε στο 4-1 με τη Γεωργία.

Στον άλλο προημιτελικό οι αποδόσεις δίνουν προβάδισμα στη Γαλλία, αλλά είναι πολύ δύσκολο το παιχνίδι της με την Πορτογαλία. Δεν θα πάρουν μεγάλα ρίσκα και οι 2 ομάδες. Στη φάση των «16» έμεινε στο 0-0 ο αγώνας της Πορτογαλίας με τη Σλοβενία και κρίθηκε στα πέναλτι. Η Γαλλία κέρδισε 1-0 το Βέλγιο με αυτογκόλ στο 85’. Το πιθανότερο είναι να μην ανοίξει το ματς στο ξεκίνημα και ίσως μείνει στο «Χ» στο πρώτο ημίχρονο.