Δυάδα Over από το τουρκικό Κύπελλο

Η… πληγή που προκαλούν τα χαμένα πέναλτι δεν πρόκειται να κλείσει ποτέ για τον παίκτη του στοιχήματος. Όλοι μας έχουμε ζήσει απίστευτες καταστάσεις με την «άσπρη βούλα. Τρέμει το… φυλλοκάρδι μας όταν κερδίζει πέναλτι η ομάδα που θέλουμε να βάλει γκολ για να πληρωθούμε, καθώς ως διά μαγείας σε ένα πολύ μεγάλο ποσοστό το χάνει! Παρομοίως, όταν… παρακαλάμε να το χάσει για να μην πάμε στον κουβά, το βάζει! Τις περισσότερες φορές μάλιστα, ζούμε αυτές τις καταστάσεις στις καθυστερήσεις των παιχνιδιών ώστε να είναι πιο μεγάλος ο πόνος! Βιβλίο ολόκληρο γράφουμε με τέτοιες ιστορίες!

Όλος ο πρόλογος αφορά στο Ουμρανίγεσπορ – Ιστανμπούλσπορ στο οποίο είχαμε ποντάρει το Over το μεσημέρι της Κυριακής. Έληξε 0-2 (30’, 45’). Η γηπεδούχος έχασε πέναλτι στο 0-0 (12’) και κατάφερε να μην σκοράρει απέναντι στη χειρότερη άμυνα της κατηγορίας. Ήταν μόλις η δεύτερη φορά που διατήρησε φέτος το μηδέν στα μετόπισθεν η φιλοξενούμενη (σε 20 παιχνίδια)! Χάσαμε επίσης, το G/G στο Λάρισα – Βέροια (1-0 από το 25’), αλλά εκεί ούτως ή άλλως πήραμε ρίσκο οπότε, δεν μας πείραξε τόσο. Τέλος, πέρασε άνετα ο «άσος» της Μιρανδές με τη Λούγκο (2-0) στο 1,98.

ΣΙΒΑΣΠΟΡ – ΚΑΡΑΚΑΤΣΑΜΠΕΪ

Μονός αγώνας για τη φάση των «16» στο Κύπελλο Τουρκίας. Εάν λήξει ισόπαλος στο 90λεπτο ακολουθεί παράταση και εάν χρειαστεί πέναλτι. Διεξάγεται σε ουδέτερο γήπεδο και υπάρχει διαφορά δύο κατηγοριών ανάμεσα στις δύο ομάδες.

Η Σίβασπορ (Α’) έπεσε στην επικίνδυνη ζώνη, αλλά δεν έχει την πολυτέλεια να… πετάξει το Κύπελλο, καθώς χρειάζεται την πρόκριση ώστε να ανακτήσει τη χαμένη της αυτοπεποίθηση. Λογικός ο «άσος», αλλά χαμηλός για τη στήλη. Αξίζει, όμως, το Over. Προέρχεται από 6/6 ανεξαρτήτως διοργάνωσης, όλα ήταν και G/G και τα τέσσερα Ov 3,5. Επίσης, στο Κύπελλο μετράει 5/7 Over εντός - εκτός. Αξίζει τέλος να αναφέρουμε ότι σημείωσε δύο τέρματα και πάνω στα 4/6 παιχνίδια της.

Η Καρακατσαμπέι (Γ’) έφτασε σε αυτό τον γύρο με δύο νίκες στις οποίες σημειώθηκαν από τρία τέρματα και πάνω. Στους «64» κέρδισε 3-0 εκτός έδρας την Μπαντίρμασπορ και στους «32» 5-0 την Γκιρέσουνσπορ ομάδα πρώτης κατηγορίας όπως η νυν αντίπαλός της! Εκτός έδρας μετράει 4/7 Over, ενώ βρήκε δίχτυα τις 7/9 εξορμήσεις της. Τέλος, επιτεύχθηκαν τουλάχιστον τρία γκολ στα 6/6 ματς της στη διοργάνωση.

ΑΛΑΝΙΑΣΠΟΡ – ΓΑΛΑΤΑΣΑΡΑΪ

Μονό παιχνίδι για τους «16» στο Κύπελλο Τουρκίας. Εάν λήξει ισόπαλο το 90λεπτο ακολουθεί παράταση και εάν χρειαστεί πέναλτι. Οι δύο ομάδες αγωνίζονται στην ίδια κατηγορία. Αναμένουμε γκολ και θέαμα.

Η Αλάνιασπορ μετράει 5/5 Over εντός – εκτός και ανεξαρτήτως διοργάνωσης. Σε αυτά σημείωσε 14 τέρματα! Στην έδρα της έχει 3/3, σε όλα έβαλε από δύο γκολ και πάνω. Στο Κύπελλο είναι στα 9/12 στη διοργάνωση μέσα – έξω και 12/14 στο γήπεδό της. Επίσης, στο τελευταίο εντός έδρας παιχνίδι της στο πρωτάθλημα… ισοπέδωσε 5-0 την πανίσχυρη Τραμπζονσπόρ!

Η Γαλατά κατεβαίνει με οκτώ σημαντικές απουσίες, κορυφαία αυτή του τερματοφύλακά της, Μουσλέρα (17/-12). Θα παίξει ο Οκούκ, ο οποίος μάζεψε την μπάλα από τα βάθη της εστίας του στο τελευταίο παιχνίδι της ομάδας του στη διοργάνωση (2-1 την αδύναμη Όφσπορ). Προέρχεται από 5/5 Over ανεξαρτήτως έδρας και διοργάνωσης και 3/3 μακριά από το «σπίτι» της. Επίσης, βρήκε δίχτυα από δύο φορές και πάνω στις 4/4 εξορμήσεις της. Τέλος, στο Κύπελλο έχει 4/5 Over μέσα – έξω.