Φαβορί και Over από το Euro
Shutterstock

Ο «άσος» της Γερμανίας πέρασε το Σάββατο αλλά το «Χ» του πρώτου ημιχρόνου στο ματς της Ελβετίας με την Ιταλία «έσπασε» στο 37’.  Κατώτερη του αναμενόμενου η Ιταλία δέχτηκε το πρώτο γκολ λίγο πριν από το τέλος του πρώτου μέρους και το δεύτερο στο ξεκίνημα της επανάληψης και έχασε σχετικά εύκολα με 2-0 από την Ελβετία.

Στα σημερινά παιχνίδια υπάρχουν δυνατά φαβορί. Η Αγγλία δεν έχει κάνει μέχρι τώρα καλές εμφανίσεις και προκρίθηκε στη φάση των «16» με μία νίκη (1-0 τη Σερβία) και 2 ισοπαλίες (1-1 με τη Δανία και 0-0 με τη Σλοβενία). Τα γραφεία στοιχημάτων όμως εξακολουθούν και τη δίνουν ως πρώτο φαβορί για την κατάκτηση του Euro.

Στη φάση των «16» βρίσκει μπροστά της τη Σλοβακία η οποία ήταν πολύ καλή στην πρεμιέρα του ομίλου της, στη νίκη με 1-0 κατά του Βελγίου. Ακολούθησε η ήττα της με 2-1 από την Ουκρανία και η … βολική ισοπαλία 1-1 στο ματς με τη Ρουμανία, που έδωσε και στις 2 ομάδες την πρόκριση.

Φαβορί για τη νίκη και την πρόκριση είναι η Αγγλία. Θα προσέξει να μη δεχτεί γκολ και θα βρει τις φάσεις για να σκοράρει κόντρα σε μία ομάδα που θα παίξει αμυντικά και θα στηριχτεί στις αντεπιθέσεις. Ποντάρουμε στον «άσο».

Το πιο μεγάλο φαβορί στη φάση των «16» είναι η Ισπανία στο παιχνίδι με τη Γεωργία. Έκανε το 3 στα 3 στον όμιλο με πολύ καλές εμφανίσεις. Η Γεωργία πήρε την πρόκριση με τη νίκη-έκπληξη 2-0 κατά της Πορτογαλίας στην τελευταία αγωνιστική του ομίλου της. Είχε βέβαια προκριθεί η Πορτογαλία.

Δύσκολα θα κάνει ζημιά στην Ισπανία από την οποία έχασε με μεγάλα σκορ (3-1 και 1-7) στη φάση των ομίλων. Χωρίς αξία είναι ο «άσος» της Ισπανίας και γι’ αυτό ποντάρουμε στο Over.