Η Μπορντό ψάχνει νίκη με αρκετά γκολ
AP
AP

Η Πάρτικ Θιστλ επιβεβαίωσε την… εκρηκτική κατάσταση στην οποία βρίσκεται κερδίζοντας χθες βράδυ 2-0 τη Ρος Κάουντι. Το Αμβούργο από την άλλη, διασύρθηκε 3-0 από τη Στουτγάρδη. Με δύο τελικές στην εστία… δεν πηγαίνεις πουθενά!

Δύο οι επιλογές της στήλης μας για σήμερα, αμφότερες κινήτρου και προέρχονται από την τελευταία αγωνιστική στη Β’ Γαλλίας

ΜΠΟΡΝΤΟ – ΡΟΝΤΕ

Η Μπορντό (2η) δεν κρατάει στα χέρια της την απευθείας άνοδο, καθώς ισοβαθμεί με τη Μετς στη δεύτερη θέση, αλλά είναι στο «-3» στα γκολ από αυτή. Οπότε, δεν θέλει μόνο νίκη απόψε (και η Μετς παίζει εντός), αλλά και με αρκετά τέρματα διαφορά. Γι’ αυτό, αντί για τον «άσο» θα ζητήσουμε να σημειώσει τουλάχιστον δύο. Κάτι που έπραξε στα 3/4 παιχνίδια στην έδρα της. Το ίδιο συνέβη και στα 2/2 εντός – εκτός ματς κόντρα στη νυν αντίπαλό της.

Η Ροντέ (16η) ισοβαθμεί με τη Λαβάλ, αλλά σώζεται προς το παρόν διότι έχει καλύτερη διαφορά τερμάτων (στο «+7»). Θέλει μόνο νίκη για να μην εξαρτάται από τα υπόλοιπα αποτελέσματα, αλλά δεν είναι και τόσο εύκολο αυτό (12-4-2 εντός η Χάβρη). Ανασταλτικά έχει τα θεματάκια της, κρίνουμε εφικτό να δεχτεί τουλάχιστον δύο γκολ. Ιδίως εάν τα νέα από τα υπόλοιπα γήπεδα δεν είναι καλά (πολύ πιθανό).

ΧΑΒΡΗ – ΝΤΙΖΟΝ

Η Χάβρη (1η) με έναν βαθμό εξασφαλίζει τόσο την απευθείας άνοδο στο Σαμπιονά όσο και τον τίτλο στη Β’ Γαλλίας. Η Ντιζόν (18η) από την άλλη, βρίσκεται στο «-1» από τη σωτηρία, με νίκη θα έχει σημαντικές ελπίδες για την αποφυγή του υποβιβασμού. Με ισοπαλία μειώνονται. Και στις δύο περιπτώσεις πάντως, εξαρτάται και από υπόλοιπα αποτελέσματα.

Πιστεύουμε ότι αμφότερες θα μπουν συντηρητικά και πιθανολογούμε ότι το πρώτο ημίχρονο θα λήξει ισόπαλο. Η γηπεδούχος άλλωστε, κάνει… λάδια τελευταία (0-1-2) και η φιλοξενούμενη αποκλείεται να μπει επιθετικά, διότι πηγαίνει σε μία από τις καλύτερες κατηγορίες (10-7-1 η Χάβρη). Επίσης, ισόπαλες στο πρώτο 45λεπτο ήταν οι δύο ομάδες τόσο στο μεταξύ τους ματς στον πρώτο γύρο όσο και στις 2/3 συναντήσεις τους ανεξαρτήτως έδρας.