«Κόντυνε» επικίνδυνα το ρόστερ της Καρταχένα
Shutterstock

Το 2023 μπήκε με ένα μεγαλοπρεπέστατο 0/2 για τη στήλη μας! Το G/G περιμέναμε στο Μόρκαμ – Μπέρτον, το 5-0 δεν μας δικαίωσε! Επίσης, ποντάραμε να σκοράρει ο Εμπαπέ, παρασύρθηκε, όμως, από την εν γένει κακή παρουσία της Παρί με τη Λανς (1-3) και έμεινε «άσφαιρος».

Υπάρχει ένα ρητό που λέει ο θυμόσοφος λαός μας: «Ό,τι κάνεις την Πρωτοχρονιά, θα κάνεις κι όλο τον χρόνο». Αυτό, ευτυχώς, για τους παίκτες του στοιχήματος δεν ισχύει! Προχωράμε λοιπόν! Δυάδα από το Κύπελλο Ισπανίας έχει απόψε το μενού.

ΚΑΡΤΑΧΕΝΑ – ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ

Μονός αγώνας για τους «32» του Κυπέλλου Ισπανίας, σε περίπτωση ισοπαλίας ακολουθεί παράταση και εάν χρειαστεί η διαδικασία των πέναλτι. Τις δύο ομάδες χωρίζει μία κατηγορία.

Η Καρταχένα (Β’) αποδέσμευσε τέσσερις παίκτες τις προηγούμενες ημέρες, ενώ έχει και δύο σημαντικές απουσίες. Το ρόστερ πλέον αριθμεί μόλις 19 ποδοσφαιριστές και μοιραία το Κύπελλο μπαίνει σε δεύτερη μοίρα. Στον προηγούμενο γύρο χρειάστηκε τη διαδικασία των πέναλτι για να ξεπεράσει το εμπόδιο της Αλκορκόν (Γ’). Επίσης, έχει το σαββατοκύριακο εκτός έδρας ματς με την πανίσχυρη εντός Γρανάδα (8-2-0). Το μυαλό της είναι περισσότερο εκεί.

Η Βιγιαρεάλ (Α’) κατεβαίνει πάνοπλη με μοναδικό στόχο την πρόκριση στην επόμενη φάση. Φαίνεται αυτό και από τις δηλώσεις του τεχνικού Σετιέν: «Θα είναι μεγάλη αποτυχία να μείνουμε τόσο νωρίς έξω από το Κύπελλο.» Έφτιαξε την ψυχολογία της με τη νίκη επί της Βαλένθια (2-1) στο πρωτάθλημα, θέλει να «καθαρίσει» από το 90λεπτο ώστε να μην επιβαρυνθεί, καθώς ακολουθεί το ντέρμπι με τη Ρεάλ Μαδρίτης το Σάββατο.

ΧΙΧΟΝ – ΒΑΓΕΚΑΝΟ

Η Χιχόν (Β’) αντιμετωπίζει δύο σοβαρά προβλήματα για το αποψινό ματς. Πρώτον, παίζει ξανά σε τρεις ημέρες με την ισχυρή Λεβάντε για το πρωτάθλημα οπότε, υποχρεωτικά θα πάει σε ροτέισον. Δεύτερον, κατεβαίνει χωρίς τον καλύτερο επιθετικό της, Τζούρτζεβιτς (ε. 18/2), ενώ είναι εκτός και οι πολύτιμοι Ισκιέρδοθ (α. 19/1), Ζαρφίνο (μ. 20/3). Επίσης, αξίζει να αναφέρουμε ότι από τη σεζόν 2009-20 προκρίθηκε μόλις δύο φορές στους «16» της διοργάνωσης!

Η Βαγεκάνο (Α’) είναι ομάδα Κυπέλλου και ο τεχνικός Ιραόλα συνηθίζει να φτάνει μακριά στον θεσμό με τους συλλόγους που προπονεί. Πέρυσι την οδήγησε στα ημιτελικά, ενώ τη σεζόν 2019-20 έφτασε στην ίδια φάση με τη Μιρανδές, η οποία αγωνιζόταν στη Β’ κατηγορία. Πήρε όλους τους διαθέσιμους παίκτες μαζί του, δεν θα προβεί σε σαρωτικό ροτέισον όπως στον προηγούμενο γύρο με τη Σαγκουντίνο (Δ’), την οποία απέκλεισε στα πέναλτι. Το επόμενο παιχνίδι της άλλωστε, είναι την ερχόμενη Κυριακή. Τέλος, βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση μετρώντας 4-5-0 στα εννέα πιο πρόσφατα παιχνίδια σε όλες τις διοργανώσεις. Η τελευταία της ήττα ήταν στην Αλμερία (1-3) στις 8 Οκτωβρίου! Αξίζει το «2» στο dnb (στην ισοπαλία επιστρέφεται πίσω το ποντάρισμα).