Ov 7,5 σουτ στον στόχο η Ισπανία
Shutterstock

Η επιστροφή του Euro σήμανε και την επιστροφή της στήλης στον κουβά. Κι αυτό, διότι το Γερμανία – Δανία έληξε 2-0 (είχαμε ποντάρει το G/G ή Over). Επίσης, η Ιταλία δεν άντεξε στο πρώτο ημίχρονο με την Ελβετία (0-1 ημίχρονο, 0-2 τελικό). Από εκεί και πέρα, συνεχίζεται απόψε η φάση των «16» στη διοργάνωση και από αυτή προέρχονται και οι δύο επιλογές μας.

ΑΓΓΛΙΑ - ΣΛΟΒΑΚΙΑ

Η Σλοβακία έκανε το μπαμ και πέρασε στους «16» αφήνοντας εκτός την Ουκρανία. Τεράστια επιτυχία για την ομάδα του Καλσόνα, η οποία οφείλεται εν πολλοίς στο 1-0 επί του Βελγίου στην πρεμιέρα. Σαφώς και το εμπόδιο της Αγγλίας δείχνει ανυπέρβλητο, αλλά η κάκιστη εικόνα της στη φάση των ομίλων, της δίνει το δικαίωμα να ελπίζει στο θαύμα. Εμείς, θεωρούμε ότι δύσκολα θα περάσει στους «8» η Σλοβακία, αλλά πιστεύουμε πως μπορεί να αντέξει ένα ημίχρονο. Γι’ αυτό και θα ποντάρουμε την ισοπαλία στο τέλος του α’ μέρους. Το κατάφερε στα 3/3 ματς που αντιμετώπισε τους Άγγλους, οι οποίοι, με τη σειρά τους, έφεραν «Χ» στο ημίχρονο στα 2/3 παιχνίδια στον όμιλό τους.

ΙΣΠΑΝΙΑ - ΓΕΩΡΓΙΑ

Η Γεωργία είναι περήφανη που προκρίθηκε από τη φάση των ομίλων στην πρώτη της παρουσία σε τελική φάση του Euro. Τη… βοήθησε και η Πορτογαλία, η οποία κατέβηκε με αρκετές αλλαγές στο μεταξύ τους ματς (2-0 η παρέα του Κβαρατσκέλια). Εδώ, όμως, το ταξίδι αναμένεται να τελειώσει, καθώς η Ισπανία είναι αυτή τη στιγμή η καλύτερη ομάδα του τουρνουά βάσει των όσων έχει δείξει. Επειδή ο «1» είναι στα «πατώματα» θα πάμε σε ένα ειδικό στοίχημα. Συγκεκριμένα, θα ποντάρουμε το Ov 7,5 σουτ στο τέρμα των Ισπανών. Το επιβεβαίωσαν στα 2/2 ματς που αντιμετώπισαν τους Γεωργιανούς στην προκριματική φάση της διοργάνωσης. Επίσης, στον αγώνα του ομίλου τους που έπαιξαν μονότερμα (το 1-0 κόντρα στην Ιταλία) μέτρησαν οκτώ τελικές στην εστία. Επειδή και σήμερα θα… κατηφορίσει το γήπεδο, πιστεύουμε ότι θα συμβεί κάτι ανάλογο. Άλλωστε και η Γεωργία δέχτηκε 8+ τελικές στην εστία της, στις 2/3 αναμετρήσεις μέχρι τώρα.